Atskats uz JFS 7-3

Aizvadītajā sestdienā notika jau priekšpēdējā semestra nodarbība “Noraidīts!” par radioelektronikas tēmu. Nodarbības formāts bija kā ierasts – visupirms sākām ar populārzinātniskajām lekcijām, kurās Ģirts Zāģeris mums izstāstīja fizikālus principus, kas slēpjas gan zem radio signāla raidīšanas, gan uztveršanas, pa ceļam izstāstot, ko nozīmē FM un AM, un skaitļi uz radioaparāta, ko varam grozīt, lai ķertu kādu staciju. Savukārt otrā populārzinātniskajā lekcijās Juris Venčels pavisam konkrēti mūs izveda cauri noteiktajiem elementiem, kas dzīvo katrā radioaparātā, izstāstot, kā katru elementu pareizi izmantot un kur tie tiek pielietoti.

Praktiskajā darbā sekmīgi salikām paši savu radioaparātiņu, kas ķēra gan apkārt esošās AM radio stacijas, gan arī mūsu pašu pārraidīto signālu no auditorijas priekšas. Un, kad radio viļņi noķerti, tad nodevāmies jaudīgam stāstam no Vjačeslava Kaščejeva par to, kas tad īsti fizikāli notiek radio sirdī – LC kontūrā. Stāsta gaitā atklājām, kur tad tur īsti svārstības, kā šajā šķietami vienkāršajā elektroniskajā slēgumā eleganti savstarpēji saspēlējas elektrība un magnētisms, un netieši pieskārāmies tādām lielām lietām kā Maksvela vienādojumi.

Nodarbībai – jāsaka, kā jau šogad ierasts :) – bija pieteikušies aptuveni 200 skolēnu. Un vēl kāda īpaša atšķirība – nodarbības gaitā Skolu kausa komandas pildīja uzdevumu, kas bija kā mīkla, kuru risinot komandas atrada uzdevumus dažādās fakultātes vietās, par kuriem varēja ieskaitīt punktus.

Kopsavelkot – gāja ļoti jestri, samācījāmies visu par un ap radio sakariem, bet tagad varam gaidīt semestra noslēdzošo nodarbību par kosmosa tēmu! :) Bildes no nodarbības vari atrast šeit.