JFS 11-5 “Top modelis” par skaitlisko modeļu fiziku

Jauns gads, bet tie paši vecie paradumi – turpināsim sezonu ar nodarbību 16. janvārī plkst. 10:00 Zoom vidē un YouTube tiešraidē, kurā apskatīsim mūsdienu fizikas svarīgu sadaļu, kuru skolā neaplūko gandrīz itin nemaz – matemātiskos modeļus un metodes, kā pētīt sarežģītu fiziku, izmantojot datoru resursus. Lai iemācītos kaut ko no tā, ko fiziķi profesionāli dara visā pasaulē, aizpildi pieteikuma anketu līdz ceturtdienas, 14. janvāra, 18.00.

Skolā fizika tiek aplūkota kā matemātiski precīza zinātne – visiem uzdevumiem ir precīzi atrodami atrisinājumi. Taču tur ārā – praktiskās fizikas lauciņā – bieži vienādojumi kļūst tik sarežģīti, ka tos uz papīra atrisināt kļūst neiespējami (vai vismaz nepraktiski). Tāpēc pēdējās desmitgadēs ļoti attīstījusies ir pētniecība ar t.s. matemātiskajiem modeļiem, kas izmanto tuvinātas aprēķinu metodes un datorā iegūst rezultātus, kas tuvu, bet ne pilnīgi precīzi apraksta realitāti – sevišķi šo metodi lieto situācijās, kur veikt eksperimentus ir tehniski sarežģīti.

Trijās lekcijās gūsim pirmo ieskatu tajā, kādas idejas stāv pamatā iespējām saprātīgi tuvināt sarežģītus vienādojumus, kā arī kuras ir tās nozares, kur šādu pieeju inženieri izmanto savā ikdienas darbā. Vēl dzirdēsim par to, kā var datoru izmantot par ļoti jaudīgu pētniecības instrumentu gadījuma procesu pētniecībā un ieraudzīsim, kā tādā ceļā dators var simulēt, piemēram, gāzi traukā.

Praktiskajā darbā gūsim iespēju pašiem iemēģināt savu roku skaitliskā modelēšanā, pa ceļam salīdzinot trīs rezultātus – skaitliski iegūto, teorētisko un eksperimentālo rezultātu (kurus visus trīs iegūsiet paši!).

Savukārt Q&A viesis šoreiz būs Vadims Geža – LU Skaitliskās Modelēšanas institūta vadošais pētnieks un zinātniskā startup uzņēmuma CENOS līdzdibinātājs. Vadimam ir pieredze arī ārzemēs – savā karjerā darbojies arī, piemēram, Vācijā, Hanoverē. Īstais cilvēks jautājumiem gan par industriālo fiziku un tās ikdienu, gan arī par uzņēmējdarbību, kas saistīta ar eksakto jomu!

Iesāksim gadu ar vienu varenu nodarbību – atnāc, piedalies un palīdzi mums to padarīt lielisku :)

Nodarbības plāns būs šāds:

10:00 – 10:10 Ievads, atklāšanas uzruna
10:10 – 10:40 Pirmā populārzinātniskā lekcija – Eilera metode
10:45 – 11:15 Otrā populārzinātniskā lekcija – Skaitlisko metožu pielietojumi
11:20 – 11:50 Trešā populārzinātniskā lekcija – Montecarlo metode un gadījuma procesu datorsimulācijas
12:10 – 13:10 Praktiskais uzdevums
13:30 – 13:45 Viktorīna (ar balvām!)
13:45 – 14:15 Q&A sesija ar Vadimu Gežu
14:20 – 14:30 Nodarbības noslēgums

Tiekamies!