30.06.2023.

Labākie jaunie fiziķi dodas uz lielāko daļiņu fizikas laboratoriju pasaulē – CERN!

Labākie jaunie fiziķi dodas uz lielāko daļiņu fizikas laboratoriju pasaulē – CERN!

Labākie jaunie fiziķi dodas uz lielāko daļiņu fizikas laboratoriju pasaulē – CERN!

Jūlija sākumā uz Eiropas Kodolpētniecības centru (CERN) devās divi jauno fiziķu skolas dalībnieki - Rīgas Tehniskās universitātes Inženierzinātņu vidusskolas 10. klases skolēni Līva Eglīte un Reinis Survila. Viņi aizvadītajā mācību gadā Jauno fiziķu skolā ir vislabāk parādījuši savas zināšanas, nopelnot braucienu uz šo globāli nozīmīgo zinātnes centru Šveicē.

Iespēju apmeklēt CERN skolēniem piedāvā Jauno fiziķu skola sadarbībā ar CERN Nacionālo kontaktpunktu Latvijā (CERN NKP), kurā mērķis ir koordinēta Latvijas dalība CERN asociētās dalībvalsts statusā. Lai tas notiktu, Latvijai ir svarīgi audzināt jaunos fiziķus un paātrinātāju tehnoloģiju speciālistus, kas ilgtermiņā spēs sadarboties ar CERN.

Uz CERN Jauno fiziķu skolas dalībnieki devās ar lidsabiedrības airBaltic atbalstu.

«Izglītota jaunā paaudze ir attīstītas un konkurētspējīgas nākotnes valsts, uzņēmumu un dažādu organizāciju veiksmīgas darbības priekšnoteikums, turklāt fizika ir arī viena no galvenajām disciplīnām, ko augstā līmenī jāpārzina dažādu jomu aviācijas speciālistiem. airBaltic lepojas ar Latvijas skolēnu mācību rezultātiem, tāpēc ir gandarījums sniegt jauniešiem praktisku atbalstu ceļā uz starptautisku pieredzi un panākumiem,» saka airBaltic prezidents un izpilddirektors Martins Gauss.

Vizītes laikā jauniešiem bija iespēja apmeklēt vairākas laboratorijas un iepazīties ar projektiem, kuros strādā Latvijas zinātnieki. Īpaši aizraujoši bija vērot Latvijas zinātnieku grupas veidoto detektoru un iepazīties ar tehniskām niansēm, kas izstrādes procesā jāņem vērā, lai iekārta strādātu precīzi. Vizītes laikā tika apmeklēts CMS eksperiments un tam vajadzīgā infrastruktūra, kas ļāva doties vairāk kā 80 m dziļumā, vēlāk tika apmeklēta vieta, ko CERN dēvē par anti-matērijas rūpnīcu, jo tieši tur pēta anti-matērijas īpašības.

Vizītes laikā jauniešiem bija iespēja klausīties lekcijas no pasaules līmeņa zinātniekiem pat elementārdaļiņu standarmodeli, kā arī nosvinēt Higsa Bozona atklāšanas dzimšanas dienu. Ar savu pieredzi dalījās Latvijas doktoranti, kas pastāstīja gan par karjeras iespējām un ikdienu dzīvojot Šveicē.

Brauciens bija lieliska iespēja iepazīties ar starptautisku zinātnes centru, kā arī parādīja, cik daudz un dažādos veidos iespējams iesaistītes zinātnē.

Jauno Fiziķu skola pateicas airBaltic un CERN NKP par iespēju jauniešiem apmeklēt vērienīgo daļiņu laboratoriju, lai kopā varētu popularizēt STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics) mācību priekšmetus, kā arī veicinātu jauniešu iesaisti dabaszinātnēs, tehnoloģijās, inženierzinātnēs un matemātikā.

Jauno fiziķu skola jau trīspadsmit sezonas visa mācību gada garumā organizē vidusskolēniem populārzinātniskas lekcijas par fiziku un citām STEM jomām.

Dalībnieki, kas devās uz cern