Jauno Fiziķu skola dodas vizītē uz CERN!
Jauno Fiziķu skolas dalībnieki uzzina par daļiņu fiziku, apmeklējot lielāko daļiņu fizikas laboratoriju CERN Šveicē!
Jau otro reizi labākajiem Jauno Fiziķu skolas absolventiem bija iespēja doties uz Eiropas Kodolpētniecības centru (CERN), šoreiz iespēju doties ar lieliskiem rezultātiem visas sezonas garumā nopelnīja Kate Ozola un Rūdolfs Lange no Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzijas.
Uz CERN Jauno fiziķu skolas dalībnieki devās ar lidsabiedrības airBaltic atbalstu, kas jau ilgstoši palīdz zinātkāriem skolēniem iegūt neaizmirstamu pieredzi pasaules ievērojamākajās zinātnes centros un laboratorijās. Tāpat Jauno Fiziķu skolai ir iespēja apmeklēt CERN sadarbībā ar CERN Nacionālo kontaktpunktu Latvijā (CERN NKP), kurā mērķis ir koordinēta Latvijas dalība CERN asociētās dalībvalsts statusā. Lai to panāktu, Latvijai ir būtiski izglītot jaunus fiziķus un inženierus, kuri ilgtermiņā spēs sadarboties ar CERN.
Vizītes laikā jauniešiem bija iespēja apmeklēt vairākas CERN laboratorijas un iepazīties ar Latvijas zinātnieku projektiem. Pirmajā dienā jaunieši satikās ar Kārli Dreimani un Tomu Torimu, kā arī ar doktorantūras studentiem, kuri sniedza ieskatu par daļiņu fiziku un, kas tieši tiek pētīts lielajā daļiņu paātrinātājā, kā arī uzzināja par dažādajiem pētniecības virzieniem CERN un latviešu ieguldījumu tajos, kā arī izklāstīja iespējas pievienoties CERN komandai.
Vēlāk jaunieši devās 80 m zem zemes, kur nokļuva tuvāk lielajam CMS detektoram, kur tad arī uzzināja, kāpēc šis detektors ir svarīgs un kā tas darbojas un pats galvenais, kā tiek galā ar lielo datu apjomu, ko ik minūti iegūst. Otrās dienas rītā bija unikāla pieredze piedalīties CMS sapulcē, kurā tiek apspriesti pēdējās diennakts notikumi, kā arī viesoties eksperimenta vadības telpā. Vēlāk Jauno Fiziķu skolas grupu satika Edgars Mamis, kurš pastāstīja par medicīnā lietotajiem radioaktīvajiem elementiem, kā arī dalījās pieredzē par iekārtām, kas nepieciešamas, lai pētītu šo jomu.
Cita pieturvieta bija TIF tīrtelpām, kur Kārlis Dreimanis pastāstīja par uzlabojumiem, kuri tiks veikti CMS detektoram nākošajā detektora izslēgšanas periodā. Viens no uzlabojumiem būs jauns sensors, pie kura pašlaik strādā latviešu grupa. Dienas noslēgumā vēl tika apmeklēts CERN science gateway, kur var aplūkot populārzinātniskas instalācijas par paātrinātāju, astrofiziku un kvantu fiziku.
Brauciens bija lieliska iespēja iepazīties ar starptautisku zinātnes centru, kā arī parādīja, cik daudz un dažādos veidos iespējams iesaistītes zinātnē.
Jauno Fiziķu skola pateicas airBaltic un CERN NKP par iespēju jauniešiem apmeklēt vērienīgo daļiņu laboratoriju, lai kopā varētu popularizēt STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics) mācību priekšmetus, kā arī veicinātu jauniešu iesaisti dabaszinātnēs, tehnoloģijās, inženierzinātnēs un matemātikā.