22.11.2018.

JFS 9-3: Nanodarbība

JFS 9-3: Nanodarbība

Novembra nodarbībā satikāmies Zeļļos, lai apspriestu to, kāpēc tieši nanozinātne ir tāds bums mūsdienu pētniecībā.

Nodarbību iesākām ar to, ka Malvīne un Maija ar savām populārzinātniskajām lekcijām ieveda nanopasaulē, pastāstot gan par interesantiem efektiem, kas rodas nanoskalā (piemēram, pārklājumi, kas pasargā no saslapšanas), gan arī par praktisko pusi – kā iegūt un kā mērīt nanolietas.

Būtiski bija tas, ka lekcijās skolēni bija dzirdējuši par atomspēku mikroskopa darbības principiem, jo praktiskajā darbā viņi guva iespēju darboties ar modelīti, kas darbojas līdzīgi šim mikroskopam. Proti, skolēni ar mikroskopa modelīti, kas darbojas starpatomu mijiedarbību aizstāj ar magnētu mijiedarbību, kartēja nezināmu virsmu un pēc tam salīdzināja savu paredzējumu ar īstenību.

Padziļinātajā lekcijā pie mums ieradās LU Ķīmiskās fizikas institūta pētnieks Raimonds Meija, kurš izstāstīja par elektronmikroskopijas darbības principiem un praktiskajiem pielietojumiem (un kāpēc vispār mums vajag kaut kādus citus mikroskopus, kas nav optiskie).

Paralēli nodarbībai pirmo reizi notika arī praktisko darbu meistarklase skolotājiem, uz kuru ieradās 13 skolotāji. Nodarbības gaitā apskatījām divus praktiskos darbus – gan atomspēku mikroskopa modeli, kuru strādāja arī skolēni, gan darbu par paralaktisko mērīšanu, kas labi iederas skolā, stāstot par astronomiju.

Tas arī viss novembra reizei, un jau nemanot gandrīz piezagušās gada beigas. Tiekamies decembrī! :)