Ko dara fiziķi?
Čau! Mēs, Jauno Fiziķu Skolas fiziķi, jums, draugi, gribējām pastāstīt, ko tad īsti dara fiziķis pēc studiju pabeigšanas. Vai mēs visi esam skolotāji vai arī laboranti kādās zinātniskās institūcijās un algā saņemam 300 eiro? Nebūt ne!
Tad nu plāns bija vienkāršs – uzsitu e-pastu saviem studiju biedriem – cilvēkiem, ar ko draudzējos, mācījos (vienā kursā vai kādu kursu augstāk/zemāk) un baudīju studiju gadus kopā. Visi jau esam studijas pabeiguši vai pašā finiša taisnē, un karjeras ceļi mūs ir aizveduši dažnedažādos virzienos, tā kā šis varētu būt objektīvs, godīgs ceļvedis Tev un varētu palīdzēt saprast, kur darbu var meklēt un kas vari pēc studiju pabeigšanas būt!
Jautājumi, ko uzdevu saviem biedriem ir sekojoši:
1. Kad pabeidzi fizmatus un kādi ir Tavi grādi?
2. Kur Tu šobrīd strādā un ko tieši Tu dari?
3. Kādās robežās ir Tava alga? (a) <500, (b) 500-800, (c) 800-1200, (d) 1200-2000, (e) >2000
4. Vai fiziķa izglītība dod kādu jēdzīgu ieguldījumu tajā, ka šo darbu dabūji/esi labs profesionālis?
5. Divi teikumi par to, kā pie šī darba tiki
6. Vai esi kopumā ar dzīvi apmierināts un priecīgs?
RAIMONDS:
1. Šogad pabeidzu fizikas doktorantūru (maģistratūru pabeidzu 2011. gadā, doktorantūrā viens akadēmiskais pa vidu).
2. LU Ķīmiskās fizikas institūtā.
3. Variants c (800-1200)
4. Dod gan – sāku strādāt, jo uzaicināja mani kā fizikas studentu 1. kursā. Tā kā ir visādi elektriskie/mehāniskie mērījumi jāveic, tad labumu dod.
5. Aizbraucu pie bijušā skolasbiedra palīdzēt lauku mājā krūmus zāģēt, pie pusdienu galda viņa tēvs (LU ĶFI) direktors jautāja, ko es dzīvē daru/mācos. Pēc nedēļas uzaicināja atnākt parunāt, kur arī aicināja nākt strādāt. Nekā labāka tajā brīdī nebija, ko darīt, naudu arī piedāvāja normālu, tā arī sāku.
6. Pašlaik nē, bet tas tā tāda man visnotaļ periodiska funkcija – pirms tam bija priecīgāk. Bet nu darbs nav dzīve. Ar dzīvi man viss ir labi.
ARTA:
1. 2010.gadā pabeidzu matemātikas bakalaurus un 2012.gadā pabeidzu fizikas maģistrus.
2. Šobrīd jau gandrīz 4 gadus tirgus sociālo un mediju pētījumu kompānijā TNS esmu klientu vadītāja. Pienākumi ir diezgan plaša spektra, tāpēc nekad nav garlaicīgi. Viena pienākumu daļa saistīta ar pētījuma datu analīzi, interpretāciju un prezentēšanu klientiem, otra pienākumu daļa ietver pētījuma projekta vadību (sākot no projekta tāmēšanas un laika plāna izstrādes līdz visu pētījuma posmu pārraudzīšanai un optimizācijai), trešā pienākumu daļa ietver klientu attiecību vadību – pētījumu pārdošana un klientu konsultēšana par izpētītajiem rezultātiem. Pētījumi, ar kuriem darbojos, lielākoties ir auto, telekomunikāciju, tehnoloģiju un finanšu nozarēs. Pētījumu tēmas ir visdažākās – sākot ar klientu apmierinātību par sniegtajiem pakalpojumiem līdz uzņēmuma reputācijas pētījumiem.
3. Virs vidējās darba algas Latvijā!
4. Tas, ko man fiziķa izglītība deva šim darbam, ir prasme pielietot teorētiski pastāvošās sistēmas un kopsakarības ikdienas situācijās. Matemātika iemācīja ikdienā noderīgus principus, fizika parādīja kā tos pielietot. Fiziku apzināti tiešā veidā savā darba ikdienā nepielietoju, bet tās apgūšana viennozīmīgi pārādīja un iemācīja kā strādāt ar dažādām sistēmām un kopsakarībām
5. Šo darbu ilgi nemeklēju. Vēl studiju laikā, domājot par attīstības un peļņas iespējām, pavisam nejauši ieraudzīju sludinājumu vakancei fizmati.lv mājaslapas forumā. Ilgi nedomājot pieteicos, bija daži pārbaudījumi, bet kopumā mani ļoti ātri pieņēma šajā uzņēmumā.
6. Laikam jau vienmēr gribas tiekties uz to, lai ir vēl labāk un priecīgāk (man šķiet slikti, ja negribās), bet kopumā esmu priecīga par dzīvi un savām veiktajām izvēlēm!
MAIRA
1. 2010., B.Sc., LU Fizikā (Erasmus – Umea, Zviedrija), M.Sc. Materiālu zinātnē un inženierzinātnē, Ķīle, Vācija un maģistra darbs Štutgarte, Robert Bosch GmbH.
2. Robert Bosch GmbH, Corporate Research, PhD studijas sadarbībā ar TU Braunschweig, Vācija
3. >2500 EUR
4. Jā, loģisko domāšanu.
5. Rakstīju kompānijā maģistru, pēc kura mani pārņēma par PhD.
6. Jā, ļoti priecīga! Daudz vajag izdarīt, kas bieži izraisa pamatīgu nogurumu, bet ir OK, jo redzu tam visam jēgu!
GUNA:
1. Bakalaurus 2010., maģistrus 2012., doktorus 2015., doktora grāds – 201x? (īslaicīgi iesaldēts)
2. LU CFI zinātniskā asistente – zinātnes bīdīšana, RSU lektora p. i. – Medicīniskās fizikas pasniegšana
3. Atkarīgs no mēness fāzēm, bet paskatoties vidēji uz rokas – variants c.
4. CFI, domāju, komentārus neprasa, bez fiziķa izglītības nevarētu tur strādāt. RSU principā varētu tikt arī ar kādu ekvivalentu grādu, bet es redzu būtiskus bonusus tam, ka esmu fiziķe ar diplomu.
5. CFI tiku kā jau visi – sarunāju, ka atnākšu paskatīties un tā arī prom vairs neaizgāju, RSU tiku par blatu ;)
6. Kā kuro mēness fāzi. Lai gan konkrēti izglītības kontekstā pavisam noteikti.
EDGARS:
1. Fizmatus pabeidzu 2010. gadā. Man ir bakalaura grāds fizikā un maģistra grāds bezvadu tehnoloģijās.
2. Nokia – mobilo telefonu tīklu bāzes staciju arhitektūras izstrāde.
3. Variants e :)
4. Fiziķa izglītība dod vispārīgu izpratni par telekomunikāciju tīklu darbību (EM viļņi, optikas pamatprincipi). Noderīgi ir arī matemātikas un programmēšanas pamati.
5. Rakstīju pieteikumu uz vakanto pozīciju kompānijas mājas lapas darba sludinājumu sadaļā.
6. Kamēr dzīvs, tikmēr priecīgs :)
MIHAILS
1. Pabeidzu LU fizikas doktora studiju programmu 2013. gadā (aizstāvēju promocijas darbu 2014.gada 2.februārī), Dr. phys. Pirms tam esmu saņēmis speciālista grādu fizikā Maskavas valsts universitātē (2009. gada janvāris).
2. LU Vides un tehnoloģisko procesu matemātiskās modelēšanas laboratorija – pētnieks (tehnoloģisko procesu modelēšana, pētīšana un eksperimentu veikšana gultņu un metalurģijas industrijām); SIA “Intelligent Way” – dibinātājs, speciālists (fiziķis) (tehnoloģisko procesu modelēšana, izpēte un konsultācijas)
3. Nav slikti, pēdējais variants
4. Jā, ikdienā izmantoju savas fiziķa zināšanas, tieši tās pielietojot.
5. LU laboratorijā strādāju jau 6 gadus, no tā brīža, kad 2009.gadā pēc studiju pabeigšanas Maskavā atgriezos Latvijā. Atradu šo darbu vienkārši nočekojot internetā, kādas aktivitātes ir LU manis interesējošā jomā, tad uzrakstīju pāris e-pastus un braucu iepazīties.
Uzņēmumu dibināju ar mērķi 1) piesaistīt papildus klientus jau tam, ko es daru laboratorijā – modelēju, konsultēju, 2) optimizēt nodokļus, jo mikrouzņēmums. Pašreiz inkubējos Zaļo tehnoloģiju inkubatorā ar jaunu biznesa ideju, ceru to drīzumā palaist tirgū.
6. Ar dzīvi esmu priecīgs, jā. Bet izaicinājumu ir vairāk, nekā sasniegumu. Ambīcijas ir lielas, darba daudz, līdz ar to priecāties nav pārāk daudz laika!
ARTIS
1. Mācos 2. doktorantūas kursā, Mag. fiz.
2. MMML (Magnētisku Mīkstu Materiālu Laboratorijā) un fizikas skolotājs (RV1.ģ) Darbs ar mikroskopu, lāzeriem, optiku, magnētisko lauku, bioloģiskiem un ķīmiskiem paraugiem, datu (arī attēlu) apstrāde un apstrādes programmu veidošana, datu analīze; mācu vidusskolēniem fiziku.
3. ~600-700 eur
4. Jā! Milzīgu! Izpratni par to, kā lietas ap mums strādā, kā risināt dažādas dabas problēmas un uzlaboja domāšanas veidu. Un, protams, paplašināja kontaktu loku.
5. Skolotāja darbs – piedāvāja pazīstams (kursa biedrene), laboratorijā – 1 mēnesi meklēju, caur pazīstamiem atradu (caur prof. Kaščejevu).
6. Esmu ar dzīvi apmierināts!
BAIBA
1. 2011. gadā pabeidzu Fizikas bakalauru. Un tad aizbraucu uz Franciju, Grenobles Politehnisko Institūtu – ERASMUS Mundus maģistra studijās ‘Funkcionālie Advancētie Materiāli un Inženierija’. Programmas laikā 1 semestri mācījos arī Portugālē, Aveiro Universitātē, tāpēc man ir arī Maģistrs Materiālzinātnēs un Inženierijā (tiesa, ne Latvijas diplomi).
2. Šobrīd jau 2 gadus strādāju IT uzņēmumā ‘Tieto’. Esmu gan ‘Sales’, gan ‘Account Manager’ un manos pienākumos ir nodrošināt, lai esošajiem klientiem (konkrēti bankas no Bulgārijas, Bosnijas un Hercegovinas, Serbijas, Čehijas, Horvātijas), viņu banku karšu sistēmās viss noritētu tā, kā nākas, un parūpēties, lai viņi sekotu jaunākajām tendencēm, uzlabojot savu sistēmu.
3. Maksā vairākus simtus. :)
4. Fiziķa izglītība kā tieši fizika, matemātika utt., nedod pilnīgi neko! BET! Spēja loģiski domāt, analizēt, izprast, spriest, secināt utt. – tādā ziņā izglītība dod ļoti daudz.
5. Pie darba tiku, jo paziņa, kas tur jau strādāja mazliet citā departamentā, nosūtīja man informāciju par to, ka ir atvērusies attiecīgā vakance. Nosūtīju prasītos dokumentus, aizgāju uz interviju un nākamajā dienā, lai arī teica, ka pēc nedēļas informēs, zvanīja un teica, ka grib, lai es pie viņiem strādāju.
6. Ar dzīvi esmu ļoti apmierināta un priecīga. Noteikti nenožēloju, ka nestrādāju zinātnē.
ARTIS
1. Vēl studēju ar cerību tuvākajā laikā graduēties par doktoru fizikā.
2. Oficiāli LU FMF Lāzercentrā. Neoficiāli komandu saliedēšana, industriālais alpīnisms, pirotehnika. Iekārtu apkalpošana, eksperimentu veikšana, datu apstrāde, publikāciju rakstīšana, iegūto rezultātu prezentēšana (vingrojumu atkārtot pēc pieprasījuma), darbs ar studentiem.
3. Atkarībā no projekta. No 500 uz ķepas līdz 1200 ja vējš no pareizās puses iepūš (īsas brāzmas). Pašlaik līgumā rakstīts 1100 uz papīra līdz tuvākajiem grozījumiem uz leju.
4. Vistiešāko. Laikam nezinu nevienu, kas strādātu pētniecisku darbu bez papīra fizikā. Ar katru papīru ir pamanāms pieaugums kontā.
5. 1. kursa ievadsemināra laikā apvaicājos, vai LC nevajag studentus (2005). Kopš tā laika tur strādāju.
6. Sinusoidāli. Vispārēju sajūsmu par to, ka viss labi, nomaina dziļa depresija par nenoteiktību nākotnē. Man liekas, ka tipisks LV zinātnieka dvēseles stāvoklis.
LINARDS
1. bakalaurs (2003), maģistrs (2005), fizikas skolotājs (2006), doktors (2011)
2. Tieto Latvia, analītiķis, pienākumi – funkcionālo prasību analīze tiešsaistes maksājumu protokoliem
3. 1.5 k€
4. Ieguldījumu dod analītiskās domāšanas spējas, kas lielā mērā iegūtas tieši izglītojoties kā fiziķim
5. Kad nolēmu meklēt darbu IT nozarē, pieteicos uz vakancēm 2 kantoros, vēl bija pāris piedāvājumi, kas mani atrada pēc CV darba meklētāju portālos. Kopā biju uz intervijām 4 kantoros, 3 man arī piedāvāja darbu, pieņēmu to, kurā likās vislabākie nosacījumi.
6. Ō jā.
IVARS
1. 2012. gadā ieguvu bakalaura grādu fizikā un fizmatus pabeidzu 2014. gadā, iegūstot maģsitra grādu fizikā.
2. Šobrīd es izstrādāju doktora darbu Griničas Universitātē, Londonā. Rudens semestrī palīdzēšu vadīt praktiskās nodarbības matemātiskajā datu analīzē. Pienākumi kā doktorantam ir ierastie: apgūt teoriju, uzrakstīt programmu, kas risina sarežģītas fizikālas problēmas, un beigās salikt to visu kopā; pienākumi kā praktisko nodarbību palīgam būs vienkārši gādāt par to, lai studentiem viss būtu skaidrs, paskaidrot un parādīt, kā kas jādara.
3. Doktorantūrā saņemu stīpu nedaudz virs 1k mārciņām mēnesī, par nodarbībām būs atsevišķa samaksa par stundu darbu.
4. Jā, noteikti. Tas, ka man bija tieši fizikas priekšzināšanas bija viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc izvēlējās mani starp kandidātiem.
5. Liels paldies jāsaka maniem LUFI kolēģiem, ka aizlika labu vārdu par mani un sapazīstināja ar Griničas Universitātes pārstāvjiem, kas tālāk pastāstīja par iespēju pieteikties uz MPhil/Phd budžeta vietu par tēmu Multi-physics modelling on GPUs (graphics processor units). Visus vajadzīgos dokumentus iesniedzu īsi pirms beigu termiņa, nointervēja mani skaipā, ar nepieciešamo minimumu nokārtoju IELTS angļu valodas testu un epastā saņēmu vēstuli, ka esmu uzņemts.
6. Esmu priecīgs, ka izmantoju iespēju studēt doktorantūrā ārzemēs, paveras plašāks skats uz lietām. Ja pēc garas darba dienas vēl sanāk uzspēlēt futbolu, basketbolu vai tenisu, tad ir pavisam forši! :)
LĀSMA
1. 2015.g. iegūts maģistra grāds fizikā
2. LUFI (Salaspilī) Siltuma un masas pārneses laboratorijā. Pētu procesus magnētiskajos šķidrumos ārēja magnētiskā lauka un siltuma režģa klātbūtnē, nosaku dažus parametrus magnētiskajiem šķidrumiem.
3. virs minimālās, zem Latvijas vidējās (pēc 2015.g. datiem) algas
4. jā, jo daru tieši ar fiziku saistītu darbu. Bet visādi citādi tehniskā domāšana noder arī sadzīvē un ikdienā – kaut vai remontējot dzīvokli :D bet tur vairāk tāda inženierijas, nevis teorētiskā puse.
5. pasniedzējs Driķis pareklamēja šādu iespēju lekciju laikā. Uzreiz pieteicos uz vakanci un izturēju konkursu (tā kā darbs atrodas Salaspilī, neviens cits nebija pieteicies :D)
6. esmu ar dzīvi apmierināta, bet domāju, ka tas nav saistīts ar mana darba/izglītības izvēli. Vienkārši esmu pozitīvs cilvēks.
- Fizmatus es pabeidzu 2007. gadā (bakalauru) un pēcāk iestājos arī maģistrantūrā, bet, tā kā sanāca būt tieši pārejā no 4+2 uz 3+2 (Boloņas sistēma), tad maģistrantūras pirmajā kursā sanāca mācīties gandrīz vai to pašu, kas jau tika apgūts bakalaura pēdējā gadā, kā rezultātā es nolēmu ar Erasmus programmas palīdzību apskatīties, kā māca/-ās citās valstīs un devos uz Parīzi (Université de Pierre et Marie Curie). Satiekot pareizos cilvēkus īstajā laikā, man piedāvāja iestāties M2 (maģistra otrais gads) programmā tur pat UPMC, ko es arī izdarīju un ieguvu maģistra grādu Fizikā un nanotehnoloģijās (Physique et nanotechnologie). Pēcāk turpināju studijas dubultajā doktorantūrā starp UPMC un Uppsalas Universitāti (Zviedrijā) kur 2014. gadā veiksmīgi aizstāvēju doktora grādu ar nosaukumu Ftalocianīnu plāno kārtiņu struktūra un elektriskās īpašības uz metālu un pusvadītāju virsmām (Structure and electronic properties of phthalocyanine thin films on metal and semiconductor surfaces).
- Šobrīd es strādāju Berlīnē Bessy sinhrotronā, kur tiek būvēta viena eksperimentālā stacija, sadarbībā starp Vācijas Helmholca centru un Uppsalas Universitāti. Es projektam pievienojos visai nesen, strādāju šeit kopš 2015. gada oktrobra. Mūsu, tā teikt, komandā ir 5 cilvēki, no kuriem 3 esam bāzēti Berlīnē un mūsu pienākumos ietilpst šīs te iekārtas novešana līdz tādai stadijai, lai nākamā gada laikā to varētu izmantot citi zinātnieki savu pētījumu veikšanai. Iekārta ļauj veikt struktūras pētījumus augstā vakuumā, izmantojot dažādu viļņa garuma gaismu. Un tajā ir iespējams sagatavot savus paraudziņus (evaporēt, sublimēt, “tīrīt ar argona gāzes palīdzību”, karsēt, atdzesēt, lielākoties veikt visa veida “standarta” virsmas zinātnes paraudziņu sagatavošanas darbus). Uz doto brīdi mēs ar komandu vai nu sagādājam, vai pārbaudām to, ka visas šīs lietas darbojas un, ja nu kas nedarbojas, tad mēģinām to izlabot.
- Lai gan es strādāju Berlīnē, darba kontrakts man ir no Uppsalas Universitātes, un Zviedrijā šīs algu lietas ir visai sakārtotas tādā ziņā, ka atkarībā no taviem grādiem un darba pieredzes, tev ir noteikts algas lielums, kas cilvekiem, kas strādā valsts sektorā, ir brīvi pieejams. Katrs var ieņēmuma dienesta mājas lapā apskatīties, cik kurš saņem. Doktorantūrā studējošajiem studentiem alga pēdējā gadā ir 28 000 SEK uz papīra, kas, rupji rēķinot, dod aptuveni 18 000 SEK uz rokas, kas savukārt ir aptuveni 2000 EUR. Nu, un tālāk studēšanā post-doc pēc tam reti dod mazāku algu. Tad nu aptuveni varētu būt skaidrs, par kādām summām ir runa.
- Tā kā es tiešām strādāju savā specialitātē, tad, protams, ka fiziķa izglītība ir nepieciešama, pat ļoti. Pagājušo gadu starp pirmo post-doc un šobrīdējo darbu es pēc ilgiem laikiem pavadīju Latvijā, kur gan vairāk sanāca atpūsties, un doma bija ieturēt pauzi un saprast, ko tad es tiešām dzīvē gribētu darīt un, esot Latvijā, es iesaistījos dažādos ne ar zinātni saistītos projektos, kur, jāsaka, fizikas zināšanas varbūt tieši nenoderēja, bet studiju laikā apgūtais domāsanas veids un darba kultūra noteikti palīdzēja. Bez tiešajām fizikas zināšanām šo gadu laikā ir izveidojies savs domāšanas veids un situāciju analīze, kas var noderēt jebkurā situācijā – par to ar nevajag aizmirst.
- Par šo darbu ar mani pašu sakontaktējās (kas ir tālu no standartsituācijas zinātnē un es droši varu teikt, ka man paveicās zināt pareizos cilvēkus). Un piedāvāja man darbu tāpēc, ka, apciemojot paziņu Berlīnē pagājušajā vasarā, viņš man parādīja šo super eksperimentālo staciju un es biju patīkami pārsteigta, kas laikam bija ļoti labi lasāms manā sejā, un mēnesi vēlāk arī sekoja zvans ar jautājumu vai es nevēlētos pievienoties komandai uz gadu un palīdzēt projektu novest līdz galam.
- Jā! Man ir bijis tas prieks mācīties un strādāt dažādās valstīs un, protams, mācības un darbs aizņem daudz laika un dod savus plusus izaugsmei, bet paralēli tam ir ļoti daudz informācijas, kas tiek uzkrāta un pieredzēta no ikdienišķām lietām. Dažādas kultūras, dažādas mentalitātes, pieeja ikdienišķām lietām utt. Tas viss atver skatu uz pasauli un cilvēkiem, un es esmu ļoti priecīga, ka fizikas (lai gan visdrīzāk tās varēja būt jebkuras citas mācības) izglītība man ļāva šīs lietas redzēt un izbaudīt.
VALDIS
1. 2010. gadā ieguvu fizikas bakalauru, 2012. gadā ieguvu fizikas maģistru!
2. Strādāju Tukuma Raiņa ģimnāzijā par fizikas skolotāju, ir autoratlīdzības līgums ar FIZMIX un Iespējamo misiju! Mani darba pienākumi ir saplānot un novadīt 24 kontaktsundas vidusskolas skolēniem un 0,2 slodzes laboranta pienākumi Tukuma Raiņa ģimnāzijā. Vadu arī kādus 6 ZPD, ir 3 stundu pulciņš, vadu skolas metodisko dabaszinātņu skolotāju komisiju. FIZMIX esmu satura rediģētājs, iespējamā misijā kuratora māceklis, kas mācās palīdzēt jaunajiem skolotājiem. Vienā teikumā šo nevar! :D
3. 580 EUR uz rokas skolā, par citiem projektiem aptuveni 150 EUR mēnesī!
4. Teju visi lielākie darbi ir saistīti ar fiziku, jo esmu fizikas izglītībā. Bet Iespējamā misijā fizikas izglītība deva spēcīgu priekšrocību ar “bulšit detektor” un tas ļoti noder strādājot skolā. Domāju, ka fizikas izglītība ļauj optimizēt daudz procesus, lai savus skolas ikdienas darbus veiktu efektīvāk. Jauno fiziķu skola man ir devusi radošumu fizikas izglītības lauciņā!
5. Iespējamā misijā tiku, cīnoties 10:1 konkursā. Skolu pēc tam piešķīra, bija izvēles no trīs skolām. FIZMIX mani uzrunāja Jauno fiziķu skolas dēļ. Iespējamā misija pēc diviem gadiem paši mani uzrunāja, vai es vēlos palikt un turpināt darboties!
6. Visumā esmu priecīgs, vienīgi gribas pārāk daudz izdarīt, kas bieži izraisa pamatīgu nogurumu, bet ir OK, jo redzu tam visam jēgu!
MIKUS
1. 2012. gadā iegūts Dabaszinātņu bakalaura grāds fizikā.
2. Kopš absolvēšanas strādāju Rīgā, SIA “Ecenta Baltic Labs”, kas ir “SAP” partnera “Ecenta AG” (Vācija) Latvijas filiāle. Esmu SAP konsultants.
2.5 Konfigurēju/programmēju SAP programmatūru (diemžēl nekā saistīta ar fiziku). Šobrīd ik nedēļu ceļoju uz Vāciju, jo tur ir projekts.
3. Kā vidēji IT, nasing spešal.
4. Sava artava izglītībai ir. Bakalaura grādu tehniskā nozarē ar labām sekmēm nevar iegūt, ja cilvēks neprot saorganizēt sevi un efektīvi mācīties. Darba devēji jebkurā tehniskajā nozarē ir ieinteresēti pieņemt darbinieku, kuru iespējams apmācīt pēc iespējas ātrāk, jo pieredzējuši darbinieki mūsdienu dinamiskajā darba tirgū vai nu nav, vai arī maksā dārgi. Analītiskā domāšana, kuru nostiprināju fizmatos ir palīdzējusi apgūt darbam nepieciešamās iemaņas un nu jau IT sfērā jūtos ļoti ērti. Noteikti nenožēloju, ka nemācījos IT, jo fizikas likumi paliek tie paši, bet IT turpina mainīties.
5. Darba meklēšana noritēja visai nesāpīgi, jo jau biju nolēmis no zinātnes novērsties. Nosūtīju pāris CV, aizgāju uz pāris intervijām, un neilgi pēc intervijas Ecentā manā e-pastā iekrita darba līgums.
6. 8/10. Vēl neesmu nopircis mersedesu, kurā raudāt :)) Nē, par ko priecāties man netrūkst.
GUNTARS
1. Fizmatus pirmo reizi pabeidzu 2010. gadā, iegūstot dabaszinātņu bakalaura grādu fizikā. Pēc tam esmu ieguvis maģistra grādu nanozinātnē&nanotehnoloģijā EMM-NANO programmā un šobrīd esmu solīti no doktora grāda iegūšanas reizē Fizmatos un UPMC (Parīze, Francija) kopīgas programmas ietvaros.
2. Šobrīd esmu pētnieks Fizmatos, precīzāk LU FMF Magnētisku Mīkstu Materiālu Laboratorijā (MMML), kur nodarbojos ar eksperimentāliem pētījumiem mīkstvielas fizikā.
Galvenie pienākumi ir eksperimentālu pētījumu veikšana (eksperimentu izveide, datu ieguve, apstrāde, analīze, interpretēšana, apkopošana) un to prezentēšana konferences ziņojumos un publikācijās, kā arī jaunu zinātnieku apmācība, zinātnes popularizēšana.
3. Pētnieka darbs tiek apmaksāts no pētniecības projektu līdzekļiem. Tā kā tie laika gaitā mainās, tad, atkarībā no finansējuma, atalgojums tipiski ir ~700-1200 EUR mēnesī ‘uz rokas’, taču var arī krasi samazināties vai aprauties, ja nav neviena aktīva pētniecības projekta.
4. Bez fizikas izglītības man nebūtu iespēja savu interesi par fiziku realizēt ar reālu darbu pētniecībā, līdz ar to tā ir vitāli nepieciešama.
5. Iespēja kandidēt uz šo pozīciju tika piedāvāta, lai turpinātu darbu pie doktora disertācijas izstrādes, un šo pozīciju arī veiksmīgi ieguvu ar fakultātes domes balsojumu.
6. Jā, šobrīd visnotaļ!
1. 2012. gadā iegūts maģistra grāds fizikā.
2. Uzņēmums “4Finance” – esmu vecākais kredītrisku analītiķis. Nodarbojos ar kredītrisku risku modelēšanu.
3. Nevaru sūdzēties!
4. Tā kā darbs saistīts ar statistiku, tad tieši noder attiecīgie kursi, bet ļoti palīdz radošā un analītiskā domāšana, kas neapšaubāmi ir uztrenēta tieši mācoties fiziku.
5. Sāku kā jaunākais kredītrisku analītiķis. Kad pieteicos, bija aizdomas, ka risku modelētāja darbs varētu padoties, bet nelikās, ka pat uzaicinās uz interviju, jo nebija nekādas izglītības finanšu jomā. Tiku uzaicināts, jo toreizējam priekšniekam likās, ka galva varētu strādāt, kā arī patika personalizēts CV un motivācijas vēstule.
P.S. Tā kā tagad nedaudz sanāk redzēt darba meklēšanu no otras puses; varu teikt, ka CV un motivācijas vēstule ir obligāti jāraksta uz katru vietu atsevišķi (personalizēta) gan vienā, gan otrā izceļot prasmes, kas nepieciešamas attiecīgajai pozīcijai un izvācot visu lieko (pamatskola nevienu neinteresē). Neiesaku pārāk aizrauties ar hobijiem un ārpusstudiju (nu jau ārpus darba) aktivitātēm, jo tad rodas jautājums, vai cilvēkam vispār būs laiks darbam, bet svarīgākās noteikti uzrakstīt vajag. Tad arī CV salīdīs uz vienas/divām lapām un nebūs palags.
6. Jā!
ĻEVS:
1. 2012.gadā pabeidzu fizikas bakalauru.
2. Lab126, tā ir Amazon adoptētā meitas kompānija :) Strādāju ar programmatūru, bet no OS (un nedaudz dzelžu) skatpunkta – piem. kādu programmas iespēju īsteno ~10 servisi.
3. Variants e :)
4. Noteikti, bet ne fizikālu efektu dziļa izpratne – tā ir pārāk šaura pat meklējot citu darbu fiziķa amatā. Baigi noder statistika utt. (man jātaisa daudz eksperimentu, un vienmēr var izmērīt neprecīzi vai vienkārši izmērīt ne to, ko biju domājis mērīt), kā arī ideja par to, ka jebkura sistēma var strādāt vairākos režīmos, atkarīgi no tā, kurš efekts ir “galvenais”. Arī – mēģinot izprast fizikas efektu paskaidrojumu, rakstīju datormodeļus. Šī pārēja no vienkārša likuma, kam seko daļiņas/tilpuma elementi uz sarežģīto likumu, ko var novērot, ir bieži sastopama kodā parallēliem procesoriem (GPU, FPGA utt.).
5. Profesors, kas, labojot personal statement un statement of purpose, izdomāja ieteikt pieteikties datorinženierijas grādam!
6. Absolūti!
VIRGĪNIJA
1. Esmu fizikas maģistrs, turpinu studijas doktorantūrā
2. Rīgas Valsts 2. ģimnāzijā kā fizikas skolotāja, vadu Jauno Fiziķu Skolu, izstrādāju doktora darbu LU CFI, kā arī tik tikko nomainīju analītiķa darbu uzņēmumā “Sidrabe” uz lekciju lasīšanu Rīgas Tehniskajā Universitātē. Vārdu sakot – organizēju, mācu, vadu, darbojos ar fiziku un cilvēkiem :)
3. Kopumā pa visiem darbiņiem pāri tūkstotim jau savācas :)
4. Protams! Viss, ko daru, lielā mērā saistās ar fiziku, gan, protams, jāizmanto arī citas prasmes :)
5. CFI sāku strādāt 12. klasē, jo izstrādāju tur skolēnu ZPD, pēc tam skolā kaut kur maģistratūras pirmajā kursā – paskatījos, ka meklē skolotāju un pieteicos. JFS saņēmu mantojumā, jo aktīvi tajā darbojos, savukārt RTU – teicu visiem apkārt, ka vēlos mācīt, tad nu kādā brīdī kāds to sadzirdēja :)
6. Jā. Ļoti. Man patīk viss, ko daru, patīk cilvēki, kas man ir apkārt un man šķiet, ka ir, kur augt un ko sasniegt. Mani sapņi saistās ar manu darbu un tā ir ļoti laba sajūta, kad lēnām, ar cītīgu darbu tie sāk piepildīties! Starp citu! Ir tā, ka cilvēki, kas sastopas fizmatu fakultātē, ir viena no lieliskākajām lietām, kas dzīvē var būt :)